...

...

"Uygulamaya dönüştürülemeyen her teknik ilmin doğru ile yanlış arasında muâllakta kaldığını gördüm." Ebû’l İz İsmail İbni Rezzaz El Cezerî

Siirt Üniversitesi
Uluslararası El-Cezeri İnovasyon ve Proje Pazarı
Yarışması

Yer: Siirt Üniversitesi Kezer Yerleşkesi Mühendislik Fakültesi C-Blok

Tarih: 20 Haziran 2019 Perşembe Saat:09:00

Daha Fazla Bilgi Kayıt

UCİP Hakkında

Bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan Uluslararası El Cezeri İnovasyon ve Proje Pazarı (UCİP) bilimsel etkinliği yine Siirt Üniversitesi ev sahipliğinde yapılacaktır. Bu bağlamda başta bölge üniversiteleri olmak üzere Türkiyedeki tüm üniversiteler ve yurtdışındaki üniversitelerden öğrencilerin, akademisyenlerin ve inovasyon ile uğraşan kişilerin/takımların UCİP etkinliğine katılmaları beklenmektedir.

UCİP etkinliğinde bu sene beş ana tema belirlenmiştir. Bunlar sırasıyla;
  1. - Yapay Zekâ Uygulamaları : Makine öğrenmesi, bilgisayarla görü, sayısal sinyal ve görüntü işleme, kural tabanlı algoritmalar, uzman sistemler, bulanık mantık, veri madenciliği vb. uygulamalar.
  2. - Gömülü Sistemler ve Robotik : Gömülü sistemler, arduino veya pic tabanlı projeler, drone, robot kolları, otomatik sistemler, insansı robotlar ve diğerleri.
  3. - Mobil Uygulamalar ve Oyun Teknolojisi : Android tabanlı dijitial oyunlar ve uygulamalar, masaüstü dijital oyunlar, OpenGL, DirectX, LibGDX, Processing, Unity ve Unreal Engine oyun motorları ile hazırlanmış oyunlar ve simülasyonlar.
  4. - Sanal ve Arttırılmış Gerçeklik Uygulamaları : Masaüstü ve mobil platformlarda çalışabilen sanal ve arttırılmış gerçeklik uygulamaları.
  5. - El-Cezeri'nin tasarımlarının günümüze uyarlanması : El-Cezeri'nin kitabında kaleme aldığı yaklaşık 50 adet tasarımın günümüze uyarlanması veya orjinaline benzer maket ve modellerin geliştirilmesi.

Ayrıca etkinliğin daha geniş kitlelere duyurulması adına, üniversite-kamu-sanayi işbirliği kapsamında yenilikçi fikirlerin satış ve pazarlanmasında kilit rol oynayacağı düşünülen özel sektör, kamu, sanayi ve girişimcilerin bir araya geldiği bir eko sistem düzenlenmiştir.

UCİP etkinliğine kaydını yapmış projeler, organizasyon kurulunca ön elemeden geçirildikten sonra birinci aşamayı geçmiş projeler, proje değerlendirme kurulu tarafından yenilikçilik (orjinallik), kalite, katma değer ve yaygın etki ölçütleri bazında incelenerek her kategoride dereceye giren ilk üç yarışmacı belirlenerek danışman hocaları ile birlikte başarı belgesi verilecektir. UCIP etkinliği aynı gün düzenlenecek başarı belgesi töreni ve kapanış konuşması ile sonlandırılacaktır.

Projeyi sunmak için proje grubu, hazırladıkları poster ile etkinlik saatinde kendilerine tahsis edilen standlar da gün boyu projelerinin tanıtımını izleyicilere ve proje değerlendiricilerini yapacaklardır. Posterde projenin katıldığı üniversite, bölüm, şehir ve ülke isimleri açıkça belirtilmelidir. Üniversite ve varsa bölüm logoları kolayca görünür olacak bir biçimde postere eklenmelidir. Proje adı ve gerekli gördüğünüz alt başlıklar projenizi katılımcılara tanıtmada faydalı olacağını düşündüğünüz fotoğraf, grafik ve tablolar postere uygun fontlarda ve büyüklüklerde eklenmelidir. Proje ekibi ve kaynakça posterde belirtilmiş olması gerekir. Projelerin orjinalliğinden ve intihal yapılmadığından proje sahipleri sorumludur. Organizasyonumuz söz konusu sorumluluğu kabul etmediğinden, proje sahipleri kendi projelerinin kopya ve alıntı (intihal) olmadığını olabilecek her türlü olumsuz sonuçlardan kendilerinin sorumlu olduklarını projeye başvurmakla kabul etmiş sayılırlar. Bunların dışında projede emeği geçmiş danışman hocalarınızın isimleri de postere eklenebilir. Aşağıda powerpoint ile hazırlanmış örnek bir poster görünmektedir. Posteri indirip kendi projeniz için uyarlayabilirsiniz.

POSTER ŞABLONU İNDİRUCIP-2018 Etkinliği -- ETKİNLİK VİDEOSU --
Dereceye Giren Projeler
Birinci: Dr. Yusuf ER, "İslimlenmiş Kuru Kayısı Çekirdeğini Çıkarma Otomasyonu"
İkinci: Cihan ASLAN, "Eğitimde İnterkatif Zemin Uygulamaları"
Üçüncü: Bahar ZEYBEKOĞLU, "Polar Koordinat Sistemi Tabanlı Dikey Çizim Robotu"
Mansiyon: Merve BİNGÖL, "Gerçek Zamanlı HDR"
Mansiyon: Ayhan TALAY, "IHA Imgelerinden Biligsayar Görüsü Kullanılarak Ağaç Sayısı Kestirimi"
Jüri Özel Ödülü: Zeynep ÖZDER, "Arduino Robotik Proje"


UCIP-2017 Etkinliği Kazananları
Birincilik Ödülü: Ramazan BAKAN, Yaprak İmgelerinden, Öteleme, Döndürme ve Boyutlandırmadan Bağımsız Özniteliklerin Çıkarılması
İkincilik Ödülü: Halil UĞUR, Bilgisayar Görüsü Tabanlı Masa Tenisi Oynayan Robot Kol Projesi
Üçüncülük Ödülü: İzzet YAVUZ, Nurettin BAYRAM, Mehmet Ali YILMAZ, Yangın ve Gaz Sızıntıları İçin Erken Uyarı Sistemi
Jüri Özel Ödülü: Ömer Faruk BAKIŞ, Görüntü İşleme Tabanlı Denge Robotu


UCIP-2016 Etkinliği Kazananları
Birincilik Ödülü: Emre ARICA, Akıllı Ev Sistemleri
İkincilik Ödülü: Hasan KAYAN, Sorting Machine
Üçüncülük Ödülü: Fidan GEZER, Akıllı Korkuluk
Jüri Özel Ödülü: Halit HÜLAKO, İnsansız tarla sürebilen GPS tabanlı traktör
Jüri Özel Ödülü: Recep TÜRKER, SİMEOP (Sistematik Merkezi Okul Paneli)

UCİP 2019 İstatİstİklerİ

2
Sponsor
5
Kategori
21
Proje
1000
Katılımcı ve İzleyici

Onur Kurulu

Etkinlik programının onursal kurulu

Katkı sunan Paydaşlarımız

UCİP Etkinliğinin düzenlenmesinde değerli katkıları olmuş/olan Üniversiteler ve Kurumlar

Etkİnlİk Sponsorları

UCİP Etkinliğinin düzenlenmesinde değerli katkıları olan Sponsor Firmalar

El-Cezerİ Kİmdİr?

UCİP etkinliğine ilham kaynağı olan tam adıyla Ebû’l İz İsmail İbni Rezzaz El Cezerî 1136'da Cizre'nin Tor mahallesinde dünyaya gelmiştir. Yine 1206 yılında Cizre'de vefat etmiştir. Leonardo da Vinci'nin El-Cezeri'nin çalışmalarından etkilendiği sanılmaktadır. Sibernetik alanın kurucusu kabul edilen, fizikçi, robot ve matrix ustası bilim adamı olarak tanınır. Dünya bilim tarihi açısından bugünkü sibernetik ve robot biliminde çalışmalar yapan ilk bilim adamı olan Cezeri'nin yaptığı otomatik makineler günümüz mekanik ve sibernetik bilimlerinin temel taşlarını oluşturmaktadır."Mekanik Hareketlerden Mühendislikte Faydalanmayı İçeren Kitap" adlı eserinde ortaya koydu. Diyarbakır'da Artuklu hükümdarının yanında 25 yıl boyunca geliştirdiği 50'den fazla cihazın kullanım esaslarını, yararlanma olanaklarını çizimlerle gösterdiği bu olağanüstü kitapta Cezeri, tatbikata çevrilmeyen her teknik ilmin, doğru ile yanlış arasında kalacağını söyler. Bu kitabın özgün kopyası günümüze kadar ulaşamadıysa da, bilinen 15 kopyasından 10'u Avrupa'nın farklı müzelerinde, 5 tanesi Topkapı ve Süleymaniye kütüphanelerinde yer almaktadır (Wikipedia). El-Cezeri hakkında yapılmış videoya erişmek için tıklayınız.